“Medeniyet ve Doğal Dünya Düzeni” konferansı

SAKARYA (AA) – Sakarya Üniversitesi’nde (SAÜ) Evrensel Medeniyet Hareketi Enstitüsünce “Medeniyet ve Doğal Dünya Düzeni” konferansı düzenlendi.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansta konuşan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hikmet Akgül, müslüman toplumların son yüzyıllarda kendi medeniyet ve doğal dünya düzeni kavramlarını oluşturamadığı için batı medeniyetine bağımlı hale geldiklerini öne sürdü.

788_n

Osmanlı devletinin de kendi medeniyet algısını, Tanzimat döneminden itibaren batı kültürüne göre oluşturduğunu aktaran Akgül, “Avrupalılaşma sevdasının başladığı bu dönemde Fransa’ya gidenler, Fransız kültürünü ülkeye getirdiler. Türk toplumunun yapısını bu yönde dönüştürdüler. Bu durum emperyalizmin toplumda kökleşmesini sağladı” ifadesini kullandı.

402_n

Akgül, yeni bir medeniyet anlayışının geliştirilmesi için olaya evrensel bakılması gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Küresel örgütler aracılığıyla işgallere, darbelere, ambargolara zemin hazırlanır. Bu işten silah sanayisi, illegal örgütler ve ilaç sektörü de beslenir. Toplumları küresel medya ve sinema sanayi sayesinde manipüle ederler. Bütün bunlar ülkelerin siyasi güçlerini kontrol etmek, kaynaklarını sömürerek gelişmesini engellemek için yapılır. Mezhep savaşları yapan müslüman toplumlar bunu değiştiremez. Bu, Müslümanlık anlayışıyla ancak yeni dünya düzeninin sahiplerine ekmek taşırız. Batı medeniyetini taklit edenler de sömürülmeye mahkumdur. Evrendeki tüm yasalarla bütünlük içinde yaşıyoruz. Bu yasaların işleyişini keşfetmek, bilim yapmaktır. Ama Ortadoğu henüz bu noktaya gelmiş değil. Doğal dünya düzenini anlamak istiyorsak bilimleri de bir bütün olarak ele almalıyız. Evrensel ilkelerin birleştiği yerden medeniyete katkıda bulunacak bir felsefe üretmeliyiz. Hayat, eşya ve olaylardan ibarettir. Bunların amacını, yöntemini kavradıktan sonra felsefe yaparak medeniyetimizi kurmamız gerekir.”